Legtöbben a számítógépeket internetezésre, munkára, információ szerzésre, kikapcsolódásra, szórakozásra használjuk. Sajnos ami elromolhat, az el is romlik. De mit tegyünk ha pc-nk nem indul, vagy nem úgy viselkedik ahogyan megszoktuk.
A PC-kell kapcsolatos hibákat két fő részre lehet osztani:
- Hardverre visszavezethető hiba
- Szoftveres hiba
Hardveres hibáról akkor beszélhetünk, ha PC-be valami fizikai eszköz ment tönkre.
Szoftveres hiba pedig mikor valamelyik programunk nem jól működik. Pl. az operációs rendszer (windows, linux, stb.) Vagy a windows-unk által futatott program nem akar megfelelően működni.
De mit tegyünk ha hibát észlelünk? Hogy tudjuk megállapítani, hogy ez most milyen hiba is?
Ha pc-nk egyáltalán el sem indul (mondjuk fekete a képernyő és se kép, se hang), akkor az biztosan valamilyen hardveres hibára utal. Ha elindulást követően pittyeg, sípol..
Mikor már betöltött az operációs rendszerünk (p.l.: windows) akkor is lehet, hogy a nem jó működést hardveres hiba okozza. Ha ilyet tapasztalunk, akkor érdemes Merevlemez és memória tesztet végrehajtani. Merevlemez tesztelés: HD Tune, vagy HD Sentinel. Memória: Memtest nevű programok. Ha ezek nem találnak hibát, akkor szinte biztos, hogy szoftveres hibával állunk szembe.
Szoftveres hibák túlnyomó része a windows-sal függ össze. Vagy valamilyen vírus vagy kémprogram támadás áldozatává váltunk. Ilyenkor egy ártalmas kód (program) került a rendszerünkbe és programba írt utasítások hajtódnak végre. Ha azt tapasztaljuk, hogy a gépünk elindul csak lassú, nem azt csinálja amit szeretnénk, megváltozik az asztal beállításai, stb, akkor szinte biztosan valamilyen kártevő került a rendszerünkbe. Ilyenkor alapos vírus és kémprogramirtásnak kell kezdetét venni.
Ha nem találunk kártevőket, akkor magát a windows-t kell megvizslatnunk, hogy miért nem működik megfelelően. Érdemes az eseménynaplóban kezdeni. Itt találunk bejegyzéseket, hogy mikor mi történt és ha nem sikerült valami, akkor mégis mi lehet az oka. Erre a hibaüzenetre vagy üzenetekre keresve valószínűleg hamar találunk megoldást. Ha nem sikerül, akkor újra kell telepíteni az operációs rendszerünket. Aki nem sok újratelepítést végzett még el, azoknak nem ajánlom, mert a leggyakoribb hiba az szokott lenni, hogy nem körültekintően végzik el az adatmentést és utána visszaszerezni a féltet családi fotókat, videókat már sokkal nehezebb dolog.
Szumma szummárum:
Ha gond van a PC-nkel, akkor először meg kell állapítani, hogy hardveres vagy szoftveres a hiba. Ezt követően kell továbblépnünk a megoldás felé. Ha nem boldogulunk vele, akkor mindenképpen szakembert kell hívnunk. Itt csak arra figyeljünk, hogy nem biztos, hogy a szomszéd Pistike a legjobb választás, mert ha egész nap a neten lóg és csak játszik, az még nem jelenti azt, hogy ért is hozzá!
Ha ez a kis leírás nem vitte volna közelebb a megoldáshoz, vagy csak nincsen kedve, ideje foglalkozni a hiba felderítésével, kijavításával, akkor hívjon bizalommal és segítek:
Péter, 70/ 402-9369
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése